İşinizi Kolaylaştıracak
E-posta Çözümleri

Bulut e-postaya geçiş KOBİ’lerin bilişim masraflarını nasıl azaltır?

  • 26/04/2019

Bulut bilişim bugün sadece büyük teknoloji şirketlerinin değil, her sektörden küçük ve orta ölçekli işletmelerin de verimliliğini etkileyen ana faktörlerden biri haline geldi. Günlük ofis işlerinden uzun soluklu operasyon süreçlerine kadar hemen her noktada hız ve kolaylık kazandıran bulut servisleri, bu noktada personel ve girdi maliyetlerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.

En temelde bulut e-posta ve depolama amacıyla kullanılan bulut servisleri ve elbette beraberinde gelen kullanıcı dostu SaaS yazılımları sayesinde eskiden çok zaman alan görevler bugün dakikalar içinde yerine getirilebiliyor. Elbette bu da zaman, işgücü ve para tasarrufu demek.


1. Daha düşük donanım yatırımı

Benzer cümleleri daha once de okuduğunuzu tahmin ediyorum ama yinelemek isterim: Operasyonlarınız için gereken dosyalama, dosya paylaşım ve e-posta sistemlerini kurmak için eskiden pahalı sunuculara ve donanıma para harcamak zorundaydınız. Bugünse söz konusu ihtiyaçlarınızı çok da ekonomik ve hızlı çözümler sunan bulut servisleri vasıtasıyla karşılıyorsunuz. Üstelik ofisinizde yer tasarrufundan bir kaza veya afet anında kaybedilen arşivin yeniden tesisi için harcanacak paraya kadar pek çok kalemde dolaylı tasarruf da beraberinde geliyor. Başta e-posta olmak üzere bulut üzerinden satın alacağınız paketlerin kapsamını da işlerinizin büyüklüğüne göre seçip atıl kapasiteye boşuna yatırım yapmış da olmuyorsunuz. Şayet işiniz büyürse, abone olduğunuz bulut pakedini de dakikalar içinde yükseltebilirsiniz.


2. Çok daha düşük elektrik faturası

Türkiye’de henüz her hangi bir kamu kuruluşunun açıkladığı resmi ölçüm veya rakam yok ancak ABD’den vereceğim örnek gayet açıklayıcı olacaktır. Orada Genel Hizmetler İdaresi adını taşıyan kurum ülke çapında yaklaşık 17 bin kulanıcısını buluta taşıdığında, kullanılan toplam elektrik miktarında yüzde 90 azalma sağlayabildi. Elbette her kurumda aynı oran tutturulamayabilir ama e-posta başta olmak üzere bulut servislerine geçmenin getireceği tasarruf oranı, 7/24 çalışan tek bir sunucunun yettiği küçük bir şirket bile olsanız, öyle hiç de azımsanacak gibi değil.


3. Çalışanların üretkenliğinde artış

Personel maliyetleri, özellikle günümüzün küçük ve orta ölçekli girişimlerinin bütçesindeki en önemli kalemlerden biri. Dolayısıyla değerli çalışanlarınızın pek değerli zamanlarını eski e-postalar içinde saatlerce eski verileri arayarak ve ilgili kişilere arasında dolaştırıp revizyonları kovalamakla geçirmesini istemezsiniz. Kurum içinde hemen herkesin saniyeler içinde erişebileceği bulut ortamında, tüm eposta ve diğer belgelere ilgili herkes anında ulaşıp, istenen bilgiler yine buut üzerinde gözden geçirilip revise edilebiliyor, paylaşılabiliyor.


4. Ek güvenlik masraflarından tasarruf

Kullandığınız bulut e-posta servisi aynı zamanda şirketinizin ana iletişim aracı ve arşividir. Hem müşteriyle hem de şirket içi tüm bağlayıcı yazışmalarda kullandığınız bu sistemin güvenliği, bulut sunucularındaki yazılım ve filtrelerle korunur. Böylece şirket bilgisayarlarına ekstra koruma yazılımları yüklemek ve zaman içinde güncel tutmak için para harcamak zorunda kalmazsınız, çünkü bulut e-posta servisini aldığınız servis sağlayıcı bunu zaten sizin için yapar.


5. Daha etkin ve verimli bir BT ekibi

Eğer uzmanlığı bilişim olmayan bir şirketseniz, orta ölçeğe ulaştığınızdan itibaren gerek bilgisayar donanımları gerekse elektronik ortamdaki tüm iş ve operasyonlarınız için BT ekibi kurmak zorundasınız. E-posta ve iletişim arşiv gibi pek çok işinizi buluta taşıyarak hem BT ekibinizi işler artıkça büyütmek zorunda kalmazsınız hem de mevcut ekipten daha yaratıcı ve satışa yönelik dijital işlerde yararlanıp operasyon maliyetleriniz düşürürsünüz.