İşinizi Kolaylaştıracak
E-posta Çözümleri

DKIM Kaydı Sorgulama

DKIM check

DNS record for :

DKIM (Domain Keys Identified Mail) Sorgulama

Alan adınıza ait DNS sunucularınızın DKIM kaydınızı doğru şekilde geri gönderdiğini doğrulamak için DKIM sorgulamayı kullanabilirsiniz.

Sorgulamayı gerçekleştirmek için yukarıda yer alan sorgu alanına alan adınızı ve DKIM seçicinizi girin ve sorgula butonuna tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

“Domain Keys Identified Mail” kelimesinin baş harflerinden oluşan DKIM terimi Türkçede “Alan Adı Anahtarlarıyla Tanımlanmış E Posta” anlamına gelmektedir. DKIM kayıtları; Elektronik postaların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden, değiştirilmediğinden veya sahtecilik yapılmadığından emin olunmasını sağlar.

E-posta hizmeti aldığınız sunucuda DKIM özelliğini aktifleştirip, ortaya çıkan text metnini (TXT kaydı) alan adınızın DNS ayarlarına ekleyerek DKIM kaydınızı oluşturabilirsiniz.
Gönderdiğiniz e-postaların Spam / Junk / Gereksiz klasörlerine düşmesini önlemek, alan adınızın e-posta sağlayıcılarında güvenilir olarak işaretlenmesine yardımcı olmak, sahtecilik girişimlerini engellemek ve e-posta repütasyonunuzu korumak için DKIM kaydı oluşturabilirsiniz.
Konsol ya da konsola erişeceğiniz Shell üzerinden dig komutunu kullanarak ilgili alan adına ait dkim kaydı(TXT record) sorgulayabiliriz.
SPF, hangi sunucu IP adreslerinden sizin adınıza mail gönderebileceğinin belirlenmesini sağlar. DKIM ise bu gönderileri barkodlayan bir sistemdir.
Sunucu tarafından şifreleme sistemi kullanılarak gönderilen her mailin barkodlanması DKIM olarak tanımlanırken, SPF ile birlikte DKIM prosedürlerini ihlal eden durumlarının raporlanmasını sağlayan kural setlerine DMARC denir.
DKIM kaydı, alan adının DNS yönetim ekranı bölümünden (TXT kaydı) kolaylıkla güncellenir.
Eğer mevcutta kullanılmakta olan DKIM kaydının kalıcı olarak devre dışı bırakılabilmesi için alan adının DNS yönetim ekranından ilgili TXT kaydının silinmesi yeterlidir.
Örnek bir DKIM kaydı aşağıdaki biçimde görüntülenmektedir.

dk1024-2012._domainkey.uzmanposta.com. 600 IN TXT "v=DKIM1; o=-; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQC1TaNgLlSyQMNWVLNLvyY/neDgaL2oqQE8T5illKqCgDtFHc8eHVAU+nlca
GmrKmDMw9dbgiGk1ocgZ56NR4ycfUHwQhvQPMUZw0cveel/8EAGoi/UyPmqfcPibytH81NFtTMAxUeM4Op8A6iHkvAMj5qLf4YRNsTkKAV;"


DKIM imzası, gönderici sunucusundan çıkan her bir elektronik iletiyi barkodlayarak gönderen doğruluğunu garanti ettiği için oldukça önemli bir güvenlik prosedürüdür.
DKIM imzası her e-posta gönderen alan adı için üretilmiş bir özel bir anahtarla belirlenir. Alan adına ait DKIM imzasını görmek için komut ekranında
set type=txt ve 12317._domainkey.sirketadiniz.com komutlarının ardışık olarak çalıştırılması yeterlidir.
DKIM İmzası alan adının DNS yönetim ekranı bölümünden (TXT kaydı), seçici parametreleri dikkate alınarak kolaylıkla eklenebilir.