İşinizi Kolaylaştıracak
E-posta Çözümleri

Whois Sorgulama

Detaylı Whois Bilgisi

Domain Whois Sorgulama

Sahiplik bilgilerini öğrenmek istediğiniz alan adları için Whois sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Whois bilgilerini öğrenmek istediğiniz alan adını uzantısı ile birlikte yukarıdaki alana yazın ve sorgula butonuna tıklayın.

Sorguladığınız Alan Adınının Kime Ait Olduğunu Öğrenin

Sıkça Sorulan Sorular

Whois kayıtları, alan adlarının kayıt ve geçerlilik tarihleri ile birlikte bağlı oldukları NS servisleri, alan adı sahibi, teknik / finansal / idari sorumluları ile bu kontakların e-posta, telefon, posta adresi gibi bilgileri içeren alan adı kayıt künyeleridir. Whois bilgilerinde yer alan kişisel veriler GDRP kapsamında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin dahil olduğu pek çok ülkede kişisel verilerin korunması kanunları kapsamında gizlenebilmektedir.
Alan adı uzantılarının kayıt politikaları kapsamında kişisel veri niteliğindeki bilgiler whois veritabanı üzerinde gizlenebilir. Bu durumda ilgili alan adı için gerçekleştirilecek whois sorgulamalarında alan adı sahibi ya da finansal, teknik ya da idari sorumlu bilgileri üçüncü taraflar ile paylaşılmaz. Whois bilgilerinin gizlenebilmesi için ilgili alan adı sahibinin, alan adını yönettiği sağlayıcı üzerinden whois gizleme işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.
Whois kayıtları üzerinde kişisel veri niteliğinde olmayan hiçbir bilgi gizlenemez. Bu kapsamda alan adı kayıt ve geçerlilik tarihleri, NS kayıtları ve alan adı kaydına araclık eden ICANN akredite kayıt operatörü (registrar) gibi bilgiler gizlilik kapsamı dışındadır.
Domain Whois sorgulama, belirlenmiş ip adresleri ile alan adı kayıt kuruluşu yada Whois sunucusu hizmetini veren özel yetkili firmalara verinin bir kurallar bütünü halinde iletilmesi ile gerçekleştirilir.
Domain whois bilgileri, alan adını barındıran firma tarafından sağlanan yönetim paneli üzerinden alan adı kontak ve teknik bilgilerinin düzenlenmesi ile gerçekleştirilmektedir.
Whois veritabanı, her alan adının kayıt kuruluşuna bağlı olarak belirtilen format ve veri bütünlüğünü sağlamak koşulu ile oluşturulan ve üzerinde alan adına ait kayıt, kontak ve isim sunucuları bilgilerini barındıran sistemlerdir.
Domain Whois bilgilerinin güncel olması alan adı sahibinin sorumluluğunda olmak üzere domain ile ilişkili tüm bilgileri anlık ve son güncellendiği biçimi ile sunar. Tek noktadan yönetilen ve güncellenen whois bilgilerinin kontak doğruluğu alan adı sahibinin sorumluluğundadır.
Alan adı kayıt kuruluşunun tercihine göre Domain whois bilgilerinin gizliliği ücretli ya da ücretsiz sağlanabilmektedir.
Ülkemizde de yürürde olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği, Domain üzerinde bulunan tüm kişisel verilerin gizlenebilirliği teminat altındadır. Ayrıca adres, telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerinin gizlenmesi, üçüncü taraflarca yapılan spam gönderi, reklam ve phishing (oltalama) ataklarına karşı domain sahibini korur.
Whois gizlilik yönetimine izin verilen tüm domain uzantılarının gizlilik aktivasonları, kayıt kurluşlarının sağladığı yönetim ekranlarından ücretli veya ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.
Domain whois sorgulama ile aşağıdaki bilgilere ulaşılabilir;
  • Alan adını kaydeden firma
  • Alan adı sahibi, teknik ve idari sorumlusuna ait ad soyad, telefon, e-posta ve adres bilgisi
  • Alan adının kayıt ve geçerlilik tarihi
  • Alan adının bağlı olduğu isim sunucuları (name server)
Halihazırda kaydedilmiş bir alan adını tekrar kaydetmek için alan adının silinmesi gerekmektedir. Bir başkasına ait alan adları aktif oldukları dönemde üçüncü şahıslar tarafından yeniden kaydedilemez.