Hybrid Exchange ile E-posta Maliyetlerini Düşürme Yöntemi - Tekrar İzle

İşinizi Kolaylaştıracak
E-posta Çözümleri

Toplu e-mailden alınan geri bildirimler neden önemlidir?

  • 18/01/2020

Temel hedefi müşteri etkileşimi yaratmak olan e-mail pazarlamasının, dijital pazarlama ve tanıtım faaliyetleri içinde önemli bir yer tuttuğunu sıklıkla vurguluyoruz. Etkileşimden, ya da bir başka deyişle maillere alınan geri dönüşlerden elde edilen bilgilerin doğru derlenmesi ve analizi sonraki kampanyaların başarısı için de belirleyici bir etken.

Ancak kampanyalar sırasında oluşan tüm veriyi toplamak, izlemek ve analiz etmek, iş gücü ve maliyet açısından, özellikle KOBİ’ler için, çok zorlayıcı hatta imkansız olabilir. Peki e-mail kampanyalarına büyük bütçeler ayırmadan sürdürülebilir başarı elde etmek için hangi verilere odaklanmalıyız?


Güncel ve “gerçek” bir e-mail arşivi oluşturmak

Kampanyalarınızda, hedef kitlenizin e-posta adreslerini size kendi rızasıyla vermelerini sağlayan yöntemler kullanın. Gönüllü abonelik, özel hediye kampanyalarına katılım, ilgili haberlerin takibi gibi yöntemler bunlardan bazıları. Kurumunuzla ya da sunduğunuz ürün ve hizmetlerle alakası olmayan, rastgele toplanmış e-postaları paketler halinde satan veya kullandıran kişi veya kuruluşlardan satın alma yapmayın. E-posta veri tabanınızı oluşturduktan sonra da, alıcının bulunamadığı, mesajın reddedildiği geçersiz e-mail adresleri tespit ettiğinizde listenizi mutlaka güncelleyin.


E-maillerin açılma oranlarının tespiti

Toplu e-posta gönderim imkanı sunan e-mail bulut servis sağlayıcıları, gönderilerinizin performansını çoğu zaman anlık olarak görebildiğiniz kullanıcı ara yüzlerine sahiptir. Buradan e-postalarınızın açılma oranlarını içerik bazında kaydedip, hangi içeriğe, hangi e-mail formatında, hangi gün ve zaman aralıklarında daha çok geri dönüş alabildiğinizi analiz edebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlardan yola çıkarak ise sonraki e-mail kampanyalarınızı oluşturup etkileşim ve satışa dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.


Mobil kullanım verileri

Mobil uygulamalar artık sadece sosyal medya kullanımı ya da haber, yazı okumak için değil, alışveriş ve finansal hizmetler için de birincil kanal haline geldi. Gönderdiğiniz toplu e-maillerin çoğunun mobil cihazlardan açılacağı olasılığını da dikkate alıp, bu oranı tespit ederek kampanya içeriklerinin ara yüzünü buna uygun olarak tasarlamanız gereklidir. Mobil ekranda çekici ve etkileşime davet edici görünmeyen bir e-mail, ya çöp kutusuna gider, ya “spam” olarak işaretlenir, daha da kötüsü zamanla alıcının “unsubscribe” (üyelik iptali) yapmasına neden olabilir.


Müşteri tercihlerinin tespiti yoluyla üretim planlaması

Ürün ve servis satan kurumların planlama süreçleri elbette sadece toplu e-maillerden elde edilen verilere dayanmaz. Ancak segmente edilerek yürütülen hedefli mail kampanyalarından müşterilerin tercihlerine ilişkin önemli veriler elde edilebilir. Bu veriler, müşteri eğilimlerindeki değişimleri göstereceği için işletmenin stratejik ürün ve servis üretim planlamalarında önemli rol oynarlar.

Sonuç olarak, e-mail kampanyalarından elde edilecek her geri dönüş ve veri parçacığı değerlidir. İster müşteriyi web sayfasına götürüp satın alma işlemi yapmasını sağlasın, isterse bu geri dönüşler sadece alıcı şikayetlerinden oluşsun, e-maillere gelen her tepki, sonraki kampanyalarınız için her zaman önemli bir girdidir.