Hybrid Exchange ile E-posta Maliyetlerini Düşürme Yöntemi - Tekrar İzle

İşinizi Kolaylaştıracak
E-posta Çözümleri

E-mail pazarlamasında kişiselleştirme neden önemli?

  • 27/08/2019

E-mail pazarlamasının, her ölçekteki işletme için verimli ve ekonomik bir pazarlama çözümü olduğu tartışılmaz. Özellikle küçük bütçelerle çalışan KOBİ’lerin ürün ve servislerini en hızlı, düşük maliyetli ve etkin şekilde hedef kitlesine anlatmasına imkan veren e-mail pazarlamasından alınan geri dönüş, kişiselleştirme ilkeleri gözetilerek daha da artırılabiliyor. E-mail içeriğini alıcının demografik özellikleri ve tüketim tercihlerine göre oluşturmak olarak özetleyebileceğimiz ‘kişiselleştirme’nin neden önemli olduğunu birkaç başlıkta aktarabiliriz:


Müşteriye yönelik ‘önemlisiniz’ mesajı

Dijital veya konvansiyonel, hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, potansiyel müşterinizin karşısında ‘gerçek’ bir şirket yetkilisi olduğu hissiyatını vermek önemlidir. Gönderdiğiniz e-mail’lerin içeriğini sınıflandırılmış gruplara göre özelleştirmek, alıcılara kendilerini özel hissettirebilir. Bununla birlikte içeriğin doğrudan satın alma veya tüketime odaklı olması, kaş yapmak isterken göz çıkarmaya neden olabilir. Kişiselleştirilmiş e-mail alıcılarınıza, onları ‘sıradan müşteri’ olarak değil de, ‘iş ortağınız’ ya da ‘benzer ilgileri paylaştığınız arkadaşınız’ olarak gördüğünüz izlenimini yaratacak içerikler hazırlamaya özen gösterin.


Güven duygusu

Toplu e-mail gönderirken mesajlarınıza ‘ilgili kişiye’ veya ‘değerli dostumuz’ şeklinde bir ibareyle başlarsanız o e-mailin okunmadan silinme ihtimali yüksek olacaktır. Bunun temelinde mesajın binlerce kişiye gönderilen ‘istenmeyen posta’lardan biri olma ihtimali ve virüs taşıyabileceği endişesi vardır. Mesajınızı hem içerik hem de hitap olarak kişiselleştirdiğinizde ise alıcıda güven duygusu yaratıldığı için e-maile tıklanma ve okunma oranlarının artığını deneyimlersiniz.


Doğru zamanda doğru kişi

E-mail adres defterlerinizi gruplara ayırarak kısmen de olsa kişiselleştirmeniz; belirli güncellemeleri veya duyuruları yaptığınızda doğru kişilere doğru zamanda ulaşmanızı sağlayacaktır. Böylece, örneğin büyük işletmeler için verdiğiniz hizmetlerdeki güncellemelerin duyurusunu KOBİ müşterilerinize de göndererek ilgilerini kaybetme riskine girmemiş olursunuz.


Yararlı geri dünüşler

Toplu e-mail kampanyalarından elde edilen veriler önemlidir. Geri dönüşlerin yüzdesi, anahtar kelimeye göre değişen tepkiler, alıcının mail üzerinden yöneltildiği web sayfasındaki hareketleri hepsi birer veridir ve e-mail kampanyalarını oluştururken veya modifiye ederken mutlaka dikkate alınmalıdır. Örneğin bir alıcının genel tanıtım maillerinde tıklayarak incelediği ürün ve servislere yönelik hareketler eğer zaman içinde tekrar ediyorsa, o alıcıya incelediği ürün ve servislere yönelik özelleştirilmiş mailer yollamak uygun olabilir. Elbette bugün pek çok dijital reklam yazılımının düştüğü hataya düşüp, incelenen bir ürüne paralel gönderileri anında yapmaya başlamak da yanlıştır. Toplu e-mail pazarlamasında en çok dikkat etmemiz gereken ilkelerden biri de alıcıları gönderiye boğup uzaklaşmalarına yol açmamaktır.