Genel Ayarlar

Bu bölümden UzmanPosta yönetim paneline ilişkin tanımlamalar yapılmaktadır.

Yönetici işlemleri sayfası üzerinden panel şifrenizi, yetkili e-posta adresinizi ve cep telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.

 1. Yönetici Şifresi ve Şifre tekrarı bölümlerine oluşturmak istediğiniz şifreyi yazarak mevcut şifrenizi güncelleyebilirsiniz.
 2. Yetkili e-posta adresi ve cep telefonu bölümlerine doğru bilgi girdiğinizden emin olmalısınız. Panel şifrenizi hatırlamadığınız durumlarda bu bilgileri kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.
Cep telefon numarası ekleme ve güncelleme işlemlerinde girmiş olduğunuz telefon numarasına gönderilecek onay kodu ile telefon numarası doğrulanmalıdır. Doğrulama işlemi için Telefon Onay Kodu bölümüne UZMAN POSTA tarafından gönderilen kodu girip ardından Onayla butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu bölümden yeni oluşturacağınız hesaplar için varsayılan tanımlamaları yapabilirsiniz. Bu bölümde seçtiğiniz seçenekler yeni oluşturacağınız e-posta hesapları için otomatik olarak uygulanmaktadır.

Karantina bildirim ayarlarını bu bölümden tanımlayabilirsiniz.

Karantina Bildirimi Gitsin mi? seçeneğini işaretleyerek bildirim postasının gönderilmesini aktif edebilirsiniz.

 1. Gönderim Saati alanından karantina bildirim e-postalarının gönderileceği saati belirleyebilirsiniz.
 2. Gönderim Sıklığı alanından karantina bildirim e-postalarının gönderileceği sıklığı belirleyebilirsiniz
 3. Gönderim Günleri alanından sistem tarafından gönderilecek olan karantina bildirim e-postalarının gün ve saatine ilişkin tanımlamaları yapabilirsiniz.
 4. Yapmış olduğunuz tanımlamaları kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

IP Filtreleme sayfası üzerinden UzmanPosta yönetim paneline erişebilecek IP adreslerini kısıtlayabilir bu sayede hesaplarınızın yönetimini güvende tutabilirsiniz.

 1. İzin vermek istediğiniz IP adresini IP Adresi bölüme yazıp ardından Ekle butonuna tıklayabilirsiniz. Örneğin, 111.111.111.111 numaralı IP adresine panel kullanıcı giriş yetkisini vermek için; IP Adresi bölümüne 111.111.111.111 yazıp ardından Ekle butonuna tıklayabilirsiniz.
 2. Eklemiş olduğunuz IP adreslerini IP Adresleri listesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Her hangi bir IP adresi eklemediğiniz durumda panele tüm IP adreslerinden erişim sağlanmaktadır.

Eklemiş olduğunuz IP adreslerini silmek için ilgili IP adresinin hizasında yer alan Sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu bölümden yeni oluşturacağınız hesapların belirlediğiniz dağıtım listelerine otomatik eklenmesini sağlayabilirsiniz. Dağıtım listelerini seçtikten sonra yapmış olduğunuz tanımlamaları kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu bölümden yeni oluşturacağınız hesaplar için varsayılan olarak eklenecek imza metni tanımlayabilirsiniz.

 • Tanımlamış olduğunuz imza metni mail gönderim yazılımında görünmemektedir. Göndereceğiniz e-postaların altına sistem tarafından otomatik olarak eklenecektir.
 • Herhangi bir imza ekleme işlemi veya mevcut imza metniniz üzerindeki yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

UzmanPosta yönetim paneli barındırdığı iki adımlı doğrulama özelliği sayesinde hesap yönetim işlemlerinize ek güvenlik katmanı getirmektedir. İki adımlı doğrulama aracı olarak Google Authenticator kullanılmaktadır.

Bu bölüm üzerinden tanımlamış olduğunuz yetkilendirme cihazlarını Bilgi ve Yetkilendirme Ayarları sayfasında onay detayı ekleme işlemlerinde kullanabilirsiniz..

Google Authenticator Kullanılarak Yetkilendirme Cihazı Ekleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Yetkilendirme Cihazları sayfasındaki Ekle butonuna tıklayınız.
 2. Açılan pencereden Yetkilendirme Cihazı Tipi olarak Google Yetkilendirme Cihazı seçeneğini seçiniz.
 3. Oluşturulacak olan yetkilendirme cihazı için İsim belirleyip Anahtar Oluştur butonuna tıklayınız.
 4. Mobil cihazınızdan Google Authenticator uygulamasını açıp, ekranda beliren QR kodunu cihazınıza okutunuz. Okuma sonrasında yetkilendirme için oluşturduğunuz İsim mobil cihazınızda belirmiş olup kod üretmeye başlayacaktır.
 5. Üretilen kodu Yetkilendirme Cihazı Ekleme paneli üzerinde yer alan QR kodun altında bulunan bölüme yazıp işlemi tamamlamak için Cihaz Ekle butonuna tıklayınız.
Eklemiş olduğunuz cihazları Yetkilendirme Cihazları listesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Ekli yetkilendirme cihazını silmek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Yetkilendirme cihaz listesi üzerinden silmek istediğiniz cihazın hizasında yer alan Sil butonuna tıklayınız.
 2. İşlemi onaylamak için Tamam butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu bölümden Mesaj Merkezi kullanıcı giriş sayfasına ilişkin özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

✔ Telefon ve E-posta bölümlerine tanımlayacağınız bilgiler Mesaj Merkezi kullanıcı giriş formunun altında yer alacaktır.

✔ Mesaj Merkezi Adresleri alanından mesaj merkezine erişim sağlayacağınız adresleri tanımlayabilirsiniz.

✔ Logo bölümünden mesaj merkezi logosunu, giriş sayfası arkaplan bölümünden ise mesaj merkezi arkaplanını özelleştirebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz tanımlamaları kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

Özelleştirilmiş Mesaj Merkezi arayüzünü kullanabilmeniz için Mesaj Merkezi Adresleri bölümüne yapmış olduğunuz tanımlamaları DNS kayıtlarınızda da yapmanız gerekmektedir.

DNS kayıtlarınıza aşağıdaki adımları takip ederek kayıt ekleyebilirsiniz.

 1. Alan adı DNS yöneticisine giriş yapınız.
 2. DNS yönetim panelinizde yer alan CNAME kaydı ekleme bağlantısına tıklayınız.
 3. 'mail' alt alan adı için mail.uzmanposta.com değerini CNAME kayıt türünde giriniz. (Bu bölümde webmail, login vb. şekilde tanımlamalar da kullanabilirsiniz.)

Eklediğiniz kaydın adından mail.sirketadiniz.com adresi üzerinden logo ve arkaplanını özelleştirdiğiniz Mesaj Merkezine erişebilirsiniz.

Video ile anlatım