Alan adları menüsüne tıkladığınızda ekli olan alan adları listelenmektedir. Alan Adı Arama bölümünden arama yaparak listede filtre oluşturabilirsiniz. Alan adları menüsünde e-posta yönetim paneline alan adı ekleyebilir, yönetebilir ve silebilirsiniz.

Alan Adı Ekleme

Alan adı ekleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Ekle butonuna tıklayınız.
 2. Açılan Alan Adı Bilgileri sekmesinde :
  1. Alan Adı bölümüne eklemek istediğiniz alan adını yazınız.
  2. Durumu bölümünde alan adının eklendikten sonraki durumunu Aktif / Kapatılmış / Kilitlenmiş seçeneklerinden uygun olanı seçiniz.
  3. E-posta bölümünde alan adı ile ilgili bilgilendirme ve doğrulama işlemlerinde kullanılacak olan e-posta adresini yazınız.
  4. SMS bölümünde alan adı ile ilgili bilgilendirme ve doğrulama işlemlerinde kullanılacak olan GSM numarasını yazınız.
  5. Alan adı ekleme adımlarına devam etmek için İleri butonuna tıklayınız.
 3. Açılan Eklentiler sekmesinde alan adına ait e-posta hesaplarının hangi servis ve özellikleri kullanabileceğini belirleyebilirsiniz. İlgili sekmede alan adına aşağıdaki özellikler tanımlanabilmektedir.
  1. Arşiv Kullanabilir bölümünde alan adına arşiv hizmeti tanımlanacak ise butonu Açık hale getiriniz. Arşiv Adedi bölümünde alan adının kullanabileceği arşiv adedini yazınız.
  2. Active Sync Kullanabilir bölümünde alan adına Active Sync hizmeti tanımlanacak ise butonu Açık hale getiriniz. Active Sync Adedi bölümünde alan adının kullanabileceği Active Sync adedini yazınız.
  3. E-posta Nokta Duyarsızlığı bölümünde alan adına ait e-posta adreslerinde nokta duyarsızlığını sağlayabilirsiniz. Örnek olarak isim.soyisim@sirketadiniz.com asıl adresimiz olsun. isimsoyisim@sirketadiniz.com adresine bir gönderim olursa nokta duyarsızlığı sayesinde asıl e-posta adresine mail ulaşacaktır.
  4. Toplu E-posta Gönderebilir bölümünde alan adına tanımlama yapılacak ise butonu Açık hale getiriniz. Toplu E-posta Gönderebilir seçeneği ile e-posta gönderimi yapacak adresler için alan adına yetkilendirme yapabilirsiniz. Toplu e-posta gönderimi için saatlik, günlük ve aylık gönderim değerlerini tanımlamanız gerekmektedir. Detaylı İşlem bölümüne tıklayarak iç yazışma, dış yazışma ve ücretsiz e-posta gönderim değerlerini detaylı şekilde tanımlayabilirsiniz.
   1. İç Yazışma bölümünde alan adınıza bağlı diğer e-posta adreslerine saatlik, günlük ve aylık yapılabilecek gönderim adetlerini belirleyebilirsiniz.
   2. Dış Yazışma bölümünde alan adınızdan farklı olan dış dünyada ki alan adlarına bağlı e-posta adreslerine saatlik, günlük ve aylık yapılabilecek gönderim adetlerini belirleyebilirsiniz.
   3. Ücretsiz E-postalar bölümünde Microsoft, Google, Yahoo ve benzeri servislere ait ücretsiz e-posta adresi sağlanan uzantılara (gmail.com, hotmail.com, yahoo.com vb..) saatlik, günlük ve aylık yapılabilecek gönderim adetlerini belirleyebilirsiniz.
   4. Alan adı ekleme adımlarına devam etmek için İleri butonuna tıklayınız.
 4. Açılan Alan Adı Seçenekleri sekmesinde alan adı ile ilgili özellikleri belirleyebilirsiniz. Sadece Zorunlu (yıldızlı) bölümleri doldurmanız halinde diğer özellikler sistemin varsayılan ayarlarını kullanacaktır.
  1. E-posta Adedi * bölümünde alan adında aktif edilecek toplam e-posta adedini belirleyebilirsiniz.
  2. İç Yönlendirme Adedi bölümünde e-posta adreslerine tanımlanabilecek toplam iç yönlendirme adedini belirleyebilirsiniz.
  3. Dış Yönlendirme Adedi bölümünde e-posta adreslerine tanımlanabilecek toplam dış yönlendirme adedini belirleyebilirsiniz.
  4. Dağıtım Listesi Adedi bölümünde alan adında aktif edilecek toplam dağıtım listesi adedi sistem tarafından hesaplanmaktadır.
  5. Dağıtım Listesi Maksimum Üye Adedi bölümünde alan adına bağlı dağıtım listelerinin maksimum üye adedini belirleyebilirsiniz.
  6. Alan adı ekleme adımlarını tamamlamak için İşlemi Gerçekleştir butonuna tıklayınız.
  7. İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Alan Adı Düzenleme

Alan adına bağlı e-posta adreslerini yönetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. E-posta adreslerini yönetmek istediğiniz alan adının işlemler sütununda bulunan
  Düzenle() ikonuna tıklayınız.
 2. Açılan Alan Adı Yönetimi (sirketadiniz.com) sayfasında e-posta adreslerinin yönetimini sağlayabilirsiniz.

Alan Adı Silme

Alan adı silme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Silmek istediğiniz alan adının işlemler sütununda bulunan Sil () ikonuna tıklayınız.
 2. Açılan onay penceresinde Alan adını silmek istediğinizden emin misiniz? Sorusu ile karşılaşılmaktadır.
 3. Silmek istediğiniz alan adını doğrulamak için Alan Adı bölümüne tekrar yazınız.
 4. Alan adı silme adımlarını tamamlamak için SİL butonuna tıklayınız.
 5. İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Alan Adı DNS Kontrolü

E-posta servisinin sorunsuz çalışabilmesi için tanımlanması gereken DNS kayıtları bulunmaktadır. Bu kayıtların eksik ve hatalı durumlarını DNS Kontrolü bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı DNS kontrolü işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. DNS kontrolü gerçekleştirmek istediğiniz alan adının işlemler sütunundaki DNS
  Kontrolü(
  ) ikonuna tıklayınız.
 2. Açılan DNS Kontrolü penceresinde alan adının var olan DNS kayıtlarını, olması gereken DNS kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz.
 3. Olması gereken DNS kayıtları tanımlanmış ise DNS’e kayıtlı olan durum bölümünde MX, SPF ve DKIM kayıtlarının durumunu başarılı olarak görüntüleyebilirsiniz.
 4. DNS durumlarında uyarı ve hata ile karşılaşıyorsanız DNS kayıtlarının kontrol edilerek düzeltilmesi gerekmektedir.

Alan Adı Durumu

Alan adı durumu bölümünden alan adının e-posta gönderimlerini durdurabilir, askıya alabilir ve alan adını durdurarak e-posta alışverişini kesebilirsiniz.

 1. Gönderim Durdurma işlemi yapıldığında alan adına ait e-posta adreslerinin sadece e-posta gönderimleri durdurulur. Bu işlem karşı tarafa herhangi bir hata döndürmez.
 2. Askıya Alma işlemi yapıldığında e-posta almaya devam eden alan adında IMAP, POP3 ve SMTP kısmı kapatılır. Bu işlem karşı tarafa herhangi bir hata döndürmez.
 3. Alan Adı Durdurma işlemi yapıldığında alan adını durdurup e-posta alışverişini komple kesebilirsiniz. Bu işlem karşı tarafa hata dönmesine neden olur.

Alan adı durumu bölümünde işlem yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Durumunu güncellemek istediğiniz alan adının işlemler sütunundaki Alan Adı
  Durumu(
  ) ikonuna tıklayınız.
 2. Açılan alan adı durumu penceresinde uygun işlemi belirleyerek ilgili butona tıklayınız. Örnek olarak alan adı durdurma işlemini gerçekleştirelim.
 3. Durdur butonuna tıklayınız.
 4. Alan Adı Durdurma işlemini tamamlamak için Onayla butonuna tıklayınız.
 5. Alan adı durdurma işlemi tamamlanmıştır.
 1. Tekrar aktif etmek için Alan Adı Durumu () ikonuna tıklayınız. Aktif Et butonuna tıkayınız.
 2. Alan adı aktif etme işlemini tamamlamak için Onayla butonuna tıklayınız
 3. Alan adı aktif etme işlemi tamamlanmıştır.