Dağıtım Listesi bir kişi grubu kullanarak birden çok kişiye (bir proje ekibine, komiteye ve hatta arkadaş grubuna), her adı tek tek eklemenize gerek kalmadan toplu olarak e-posta gönderilmesidir.

Örneğin; bir destek ekibiniz var ve ekibinizde 5 kişi bulunuyor. destek@sirketadinizi.com mail adresine gelen bir maili tek tek ekibinizde bulunan 5 kişiye göndermek yerine “destek” adından bir “Dağıtım Listesi” ekleyip satışta bulunan ekibinizi bu guruba üye ettikten sonra destek@sirketadiniz.com adresine gelen tüm mailleri bu kişilere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Dağıtım listesi sayfasına erişmek için menü listesi üzerinden  Dağıtım Listesi seçeneğine tıklayabilirsiniz. Dağıtım listesi ile tek bir adres kullanarak birden fazla e-posta adresine posta gönderebilirsiniz.

Yeni Dağıtım Listesi Oluşturma

Dağıtım listesi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. + Ekle butonuna tıklayınız.
 2. E-posta Adresi bölümüne oluşturmak istediğiniz dağıtım listesinin adını yazınız. Dağıtım listesi adı e-posta adresi, iç ve dış yönlendirme adreslerinizden farklı olmalıdır.
 3. Hemen Teslim Et ya da Beklet seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyiniz.
  Hemen Teslim Et seçeneği ile dağıtım listesine gelen maillerin içeriği şüpheli olması durumunda üyelere ulaştırılmasını ayarlayabilirsiniz.
  Beklet seçeneği ile dağıtım listesine gelen maillerin direkt üyelere ulaşmadan moderatör uygun gördüğü maillerin ulaştırılması ayarlayabilirsiniz.
 4. İşlemi tamamlamak için Ekle butonuna tıklayınız.

Dağıtım Listesi Detayları bölümünden oluşturmuş olduğunuz dağıtım listesini yönetebilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz dağıtım listelerini Dağıtım Listeleri bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Liste üzerinden dağıtım listesinin adını, teslimat durumunu ve oluşturulma tarihini görebilirsiniz. Dağıtım listeleri arasında arama yapmak için Arama bölümünü kullanabilirsiniz.

→ Genel Ayarlar sekmesi üzerinden;

 • Dağıtım Listesi alanından mevcut dağıtım listesinin ismini güncelleyebilirsiniz.
 • Teslimat durumunu Hemen ya da Beklet olarak güncelleyebilirsiniz.
 • Listeye Dön butonuna tıklayarak tüm dağıtım listelerini görüntüleyebilirsiniz.

→ Üyeler sekmesi üzerinden dağıtım listesine üye olan e-posta adreslerini yönetebilir yeni üyeler ekleyebilirsiniz.

Dağıtım listesine üye eklemek için;

 1. Üye Ekle butonuna tıklayınız.
 2. E-posta Ekle sekmesi üzerinden alan adınıza bağlı e-posta adreslerini e-posta bölümünde aratarak seçebilirsiniz.
 3. Dağıtım Listeleri sekmesi üzerinden alan adınıza bağlı dağıtım listelerini dağıtım listesi bölümünde aratarak seçebilirsiniz. Birden fazla e-posta adresi ve dağıtım listesini aynı anda seçebilirsiniz.
 4. Toplu Üye/Harici Üye Ekleme sekmesi üzerinden her satıra bir adres gelecek şekilde toplu üye ekleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 5. E-posta Alabilir işareti kaldırıldığında eklenen e-posta adresi dağıtım listesine gönderilen mailleri alamayacaktır.
 6. Yönetici işareti olduğunu durumlarda dağıtım listesine Mesaj Merkezi üzerinden işlem yetkisi tanımlayabilirsiniz.
 7. Moderatör işaretli olduğu durumlarda dağıtım listesine gelen ancak içeriği şüpheli bulunan maillerin Mesaj Merkezi üzerinde bulunan Karantina alanında görüntüleyebilir ve ilgili üyelere ulaştırılması konusunda işlem gerçekleştirebilme yetkisi tanımlayabilir.
 8. Adres ekleme işlemini tamamlamak için Ekle butonuna tıklayabilirsiniz.

Dağıtım listesine ekli üyeleri indirmek için;

 1. İndir butonuna tıklayınız.
 2. İndirmek istediğiniz formatı seçerek (Pdf, Excel, Csv) dağıtım listesi üyelerini cihazda görüntüleyebilirsiniz.

Dağıtım listesinden üye silmek için, silmek istediğiniz üyenin hizasında yer alan Sil( ) butonuna tıklayabilirsiniz. Dahili ve harici üye listeleri içerisinde adres aramak için Üye Ara( ) bölümünü kullanabilirsiniz.

→ İç Yönlendirmeler sekmesi üzerinden dağıtım listesine iç yönlendirme tanımlayabilirsiniz. İç yönlendirme adresi bir dağıtım listesine tanımlanan takma addır. Bu adreslere gönderilen e-postalar asıl dağıtım listesine üye olan e-posta adreslerine iletilmektedir.

 • İç yönlendirme eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
  1. Ekle butonuna tıklayınız.
  2. Eklemek istediğiniz iç yönlendirme adresini E-posta bölümüne yazınız.
  3. Ekle butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

→ Gönderen Kontrol Alanı sekmesi üzerinden;

 • Herkes posta gönderebilir seçeneğini seçerek dağıtım listesine tüm adreslerin e-posta gönderebileceğini belirleyebilirsiniz.
 • Sadece belirli kişiler e-posta gönderebilir seçeneğini seçerek dağıtım listesine posta gönderecek adresleri sınırlandırabilirsiniz.
 • İzin vereceğiniz e-posta adresi veya alan adlarını bu bölümden ekleyebilirsiniz.
 • Eklemiş olduğunuz e-posta adreslerini liste üzerinden görebilirsiniz. Ekli e-posta adresi veya alan adlarını silmek için işlemler sütununda bulunan Sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Dağıtım Listesi Silme İşlemleri

Oluşturmuş olduğunuz dağıtım listelerini silmek için;

 1. İşlemler sütununda yer alan Sil( ) butonuna tıklayabilirsiniz.
 2. Aynı anda birden fazla dağıtım listesini silmek için liste üzerinden seçim yapıp ardımdan üst bölümde aktif olan Sil( ) butonuna tıklayabilirsiniz.
 3. Silme işlemini onaylamak için Sil( ) butonuna tıklayabilirsiniz.

İşlemler sütunundan Düzenle( ) butonuna tıklayarak dağıtım listesi detay sayfasına erişebilir ve dağıtım listesini yönetebilirsiniz.