Dağıtım Listeleri

Dağıtım Listesi bir kişi grubu kullanarak birden çok kişiye (bir proje ekibine, komiteye ve hatta arkadaş grubuna), her adı tek tek eklemenize gerek kalmadan toplu olarak e-posta gönderilmesidir.

Örneğin; bir satış ekibiniz var ve ekibinizde 5 kişi bulunuyor. satis@sirketadinizi.com mail adresine gelen bir maili tek tek ekibinizde bulunan 5 kişiye göndermek yerine “satis” adından bir “Dağıtım Listesi” ekleyip satışta bulunan ekibinizi bu guruba üye ettikten sonra satis@sirketadiniz.com adresine gelen tüm mailleri bu kişilere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Dağıtım listeleri sayfasına erişmek için menü listesi üzerinden Dağıtım Listeleri seçeneğine tıklayabilirsiniz. Dağıtım listesi ile tek bir adres kullanarak birden fazla e-posta adresine posta gönderebilirsiniz.

Dağıtım listesi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Dağıtım Listesi Ekle butonuna tıklayınız.
 2. Dağıtım Listesi Adı bölümüne oluşturmak istediğiniz dağıtım listesinin adını yazınız. Dağıtım listesi adı e-posta adresi, iç ve dış yönlendirme adreslerinizden farklı olmalıdır.
 3. İşlemi tamamlamak için Ekle butonuna tıklayınız.

Dağıtım Listesi Detayları bölümünden oluşturmuş olduğunuz dağıtım listesini yönetebilirsiniz.

✔ Oluşturmuş olduğunuz dağıtım listelerini Dağıtım Listeleri bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Liste üzerinden dağıtım listesinin adını ve üye sayısını görebilirsiniz. Dağıtım listeleri arasında arama yapmak için Arama bölümünü kullanabilirsiniz.


Genel Ayarlar sekmesi üzerinden;

 • Dağıtım Listesi alanından mevcut dağıtım listesinin ismini güncelleyebilirsiniz.
 • Karantina Gönderilecek Adres bölümünden dağıtım listenize gelen e-postaların karantinaya takılması durumunda ilgili postalara ilişkin karantina bildirimlerinin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Global Adres Defterinde Göster seçeneğini işaretleyerek dağıtım listesi adresinin global adres defterinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

→ Üyeler sekmesi üzerinden dağıtım listesine üye olan e-posta adreslerini yönetebilirsiniz.

✔ Dağıtım listesine üye eklemek için;

 1. Üye Ekle butonuna tıklayınız.
 2. E-posta & Dağıtım Listeleri sekmesi üzerinden alan adınıza bağlı e-posta adreslerini veya daha önce oluşturmuş olduğunuz dağıtım listelerini seçebilirsiniz. Arama bölümünü kullanarak e-posta adresleri arasında arama yapabilirsiniz. Adres ekleme işlemini tamamlamak için ekle butonuna tıklayınız.
 3. Harici Üye sekmesi üzerinden alan adınıza bağlı olmayan dış adresler ekleyebilirsiniz. Bu bölümde adresler her satıra bir adet e-posta adresi gelecek şekilde yazılmalıdır.
 4. Adres ekleme işlemini tamamlamak için Ekle butonuna tıklayabilirsiniz.

✔ Dağıtım listesinden üye silmek için, silmek istediğiniz üyenin hizasında yer alan Sil( ) butonuna tıklayabilirsiniz. Dahili ve harici üye listeleri içerisinde adres aramak için Arama( ) bölümünü kullanabilirsiniz.


→ İç Yönlendirmeler sekmesi üzerinden dağıtım listesine iç yönlendirme tanımlayabilirsiniz. İç yönlendirme adresi bir dağıtım listesine tanımlanan takma addır. Bu adreslere gönderilen e-postalar asıl dağıtım listesine üye olan e-posta adreslerine iletilmektedir.

 • İç yönlendirme eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
  1. İç Yönlendirme Ekle butonuna tıklayınız.
  2. Eklemek istediğiniz iç yönlendirmeleri her satıra bir adres gelecek şekilde yazınız.
  3. Ekle butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

→ Gönderen Kontrol Alanı sekmesi üzerinden;

 • Herkes posta gönderebilir seçeneğini seçerek dağıtım listesine tüm adreslerin e-posta gönderebileceğini belirleyebilirsiniz.
 • Sadece belirli kullanıcılar posta gönderebilir seçeneğini seçerek dağıtım listesine posta gönderecek adresleri sınırlandırabilirsiniz.
 • İzin vereceğiniz e-posta adresi veya alan adlarını bu bölümden ekleyebilirsiniz.
 • Eklemiş olduğunuz e-posta adreslerini liste üzerinden görebilirsiniz. Ekli e-posta adresi veya alan adlarını silmek için Sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz dağıtım listelerini silmek için;

 1. İşlemler sütununda yer alan Diğer seçeneğine tıklayıp Dağıtım Listesini Sil seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aynı anda birden fazla dağıtım listesini silmek için liste üzerinden seçim yapıp ardımdan Seçili Dağıtım Listelerini Sil butonuna tıklayabilirsiniz.
 2. Silme işlemini onaylamak için Tamam butonuna tıklayabilirsiniz.

İşlemler sütunundan;

 • Düzenle butonuna tıklayarak dağıtım listesi detay sayfasına erişebilir ve dağıtım listesini yönetebilirsiniz.
 • Dağıtım listesine ilişkin beyaz ve kara liste sayfasına erişmek için Beyaz & Kara Liste seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Dağıtım listesine ekli üyeleri görüntülemek için Dağıtım Listesi Üyeleri seçeneğine tıklayabilir, ekli üyeleri indirmek için Dağıtım Listeni İndir seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Video ile anlatım