Alan adınıza ait e-posta hesaplarınızın Uzman Posta servisleri ile çalışabilmesi için tanımlanması gereken DNS kayıtları aşağıdaki gibidir.

MX Kaydı / Zorunlu Kayıt

MX (Mail Exchanger) kaydı, e-posta adresinize gelen e-postaların, e-posta hesabınızın yer aldığı sunucuya yönlendirilmesi görevini üstlenen, alan adınızla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür.

Gelen e-postaların Uzman Posta sunucularına teslim edilebilmesi için MX kaydını aşağıdaki gibi eklemeniz/güncellemeniz gerekmektedir;

Kayıt Tipi İçerik Öncelik TTL
MX mx.uzmanposta.com 10 3600

 

CNAME Kaydı / Opsiyonel Kayıt

Webmail erişim adresi olarak veya hesap kurulumlarında alan adınız ile ilişkilendirilmiş ve özelleştirilmiş mail.sirketadiniz.com adresini kullanabilirsiniz.

Hesap kurulumlarında mail.sirketadiniz.com şeklinde kullanabilmeniz için CNAME kaydını aşağıdaki gibi eklemeniz/güncellemeniz gerekmektedir;

Kayıt Tipi İsim İçerik TTL
CNAME mail.sirketadiniz.com proxy.uzmanposta.com 3600

 

SPF Kaydı / Zorunlu Kayıt

Gönderen Politikası Çerçevesi (SPF), alan adınız için e-posta gönderme yetkisi olan posta sunucularını belirten bir e-posta kimlik doğrulama yöntemidir.

SPF, alan adınızın adres sahteciliğine karşı korunmasına ve iletilerinizin doğru şekilde teslim edilmesine yardımcı olur. Alan adınız uzantılı e-posta adreslerinden e-posta alan posta sunucuları, iletilerin doğru göndericiden geldiğini doğrulamak için SPF kullanır.

Gönderilen e-postaların spam olarak algılanmaması ve sorunsuz bir şekilde alıcı sunuculara teslim edilmesi için TXT (SPF) kaydını aşağıdaki gibi eklemeniz/güncellemeniz gerekmektedir;

Kayıt Tipi İçerik TTL
TXT v=spf1 a mx include:_spf.uzmanposta.com -all 3600

 

DMARC Kaydı / Opsiyonel Kayıt

DMARC kaydı; art niyetli internet kullanıcıları ve bilgisayar korsanlarının e-posta sahteciliği girişimlerini önlemek amacı ile kullanılır. DMARC sayesinde gönderen adresi sahte olan e-posta iletilerinin önlenmesi hedeflenir.

Gönderilen e-postaların spam olarak algılanmaması ve sorunsuz bir şekilde alıcı sunuculara teslim edilmesi için TXT (DMARC) kaydını aşağıdaki gibi eklemeniz/güncellemeniz gerekmektedir;

Kayıt Tipi İsim İçerik TTL
TXT _dmarc.sirketadiniz.com v=DMARC1; p=none; sp=none; rf=afrf; pct=100; ri=86400 3600

 

DKIM Kaydı / Opsiyonel Kayıt

DKIM kayıtları; Elektronik postaların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden, değiştirilmediğinden veya sahtecilik yapılmadığından emin olunmasını sağlar.

Gönderilen e-postaların spam olarak algılanmaması ve sorunsuz bir şekilde alıcı sunuculara teslim edilmesi için TXT (DKIM) kaydını aşağıdaki adımları takip ederek eklemeniz/güncellemeniz gerekmektedir. DKIM kayıtları sunucularımız üzerinde alan adına özel olarak oluşturulmaktadır. Bu sebeple kayıtları e-posta hizmetiniz aktif edildikten sonra panel üzerinden tahsis edebilirsiniz.

  1. E-posta adresinize iletilen bilgiler ile Uzman Posta paneline giriş yapınız. Panel sayfasına erişmek için buraya tıklayınız.
  2. Panele giriş yaptıktan sonra Alan Adları menüsünden alan adının bulunduğu satıra tıklayınız.
  3. Açılan sayfada sol menüden Güvenlik bölümüne tıklayıp, açılan alt menüden DKIM seçeneğine tıklayınız.
  4. Açılan DKIM penceresinde Durumu bölümünü Açık konuma getirip Kaydet butonuna tıklayınız.
  5. Alt bölümde yer alan DNS Kayıtları alanında oluşturulan DKIM kayıtlarını görüntüleyebilir ve DNS kayıtlarınıza ekleyebilirsiniz.