DNS Ayarları ve Detaylar

E-posta hesaplarınızın servislerimiz üzerinde çalışabilmesi için alan adınıza ait DNS ayarlarının uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Alan adınıza özel e-posta hesaplarına mesajların ulaşacağı takas sunucularına MX - Mail Exchanger adı verilir. DNS sisteminde bu sunucular MX tipi sunucu kayıtları ile dünyadaki tüm diğer e-posta sunucularına bildirilir. Eski MX kayıtlarınız var ise silinir ve yapılan bu kayıt sayesinde İnternet üzerinden size gönderilecek tüm mesajlar bizim tarafımızdan teslim alınarak size ait e-posta hesap kutularına iletilir.

Servislerimizi kullanabilmeniz için bu kayıtları aşağıdaki gibi düzenlemeniz gerekmektedir;

Kayıt Tipi İçerik Öncelik TTL
MX mx1.uzmanposta.com 10 3600
MX mx2.uzmanposta.com 10 3600

Mesaj gönderdiğinizde bunları alan sunucuların mesajın gerçekten sizden geldiğini kontrol etmesine yardımcı olmak için yani SPF-Sender Policy Framework e uygunluk sağlanması için yapılır. Alan adınıza ait mesajları hangi kaynak sunuculardan göndermekte olduğunuzu DNS kayıtlarınıza bilgi olarak yazmış olursunuz. Sizden mesaj alacak e-posta sunucuları bu bilgiyi size ait olduğundan emin olarak kontrol eder ve sizin mesaj göndermeyeceğiniz farklı kaynaklardan gelen mesajları kabul etmez. Bu kayıtlar alan adınız içinde ve diğer e-posta adresleri ile yaptığınız yazışmaların da sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Alan Adı kayıt tipi olarak TXT alanına bu kayıt yazılır. Eger hizmetlerimiz dışında bir başka kaynaktan daha mesaj gönderimi yapıyor iseniz (Örneğin bir başka e-mail ile pazarlama firmasıyla çalışıyor ve oradan da alan adınızı içeren mesajlar gönderiyorsanız) bu kayıdın o kaynak sunucuları da içerecek şekilde düzenlenmesini sağlamalısınız.

Yapılacak TXT Kayıt İçeriği;

Kayıt Tipi İçerik TTL
TXT v=spf1 a mx a:tspf.uzmanposta.com -all 3600

Kullanmakta olduğunuz alan adını e-posta yazılımlarına ayar yaparken kullanmak isterseniz (zorunlu olmamak şartıyla) alan adınızın mail. ile başlayan host kayıdını aşağıdaki şekilde oluşturabilirsiniz.

Yapılacak CNAME Kayıt İçeriği;

Kayıt Tipi İsim İçerik TTL
CNAME mail.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600
CNAME webmail.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600
CNAME smtp.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600
CNAME pop.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600
CNAME imap.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600

MS Outlook, Thunderbird ve Mobil cihaz işletim sistemleri olan iOS ve Android e-posta yazılımlarının kolay kurulum yapabilmesi için DNS ayarları yapılması gerekir. Bu ayarların yapılması durumunda sadece e-posta adresi ve şifre girmeniz bu yazılım ve cihazlara e-posta hesabınızın kolayca kurulumunu sağlar. Zorunlu olmamak şartı ile bu kayıtların yapılmasını tavsiye ederiz.

Yapılacak Kayıt İçeriği;

Kayıt Tipi İsim İçerik Öncelik TTL
SRV _autodiscover._tcp.sirketadiniz.com 0 443 mail.uzmanposta.com 10 3600

Kayıt Tipi İsim İçerik TTL
CNAME autoconfig.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600
CNAME autodiscover.sirketadiniz.com mail.uzmanposta.com 3600