Karantina, tarafınıza gelen e-postaların istenmeyen (spam), virüslü içerik barındırması, SPF kaydı problemleri halinde gelen kutunuza gönderilmeyip harici olarak bekletildiği alandır.

Karantina bölümünde e-postalarınız 7 gün tutulmaktadır. Bu süre içerisinde karantinanızdan çıkartmadığınız e-postalarınız otomatik olarak silinmektedir.

Karantinanızda yer alan e-postaları yalnızca Mesaj Merkezi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Karantinanızda bekletilen e-postalar hakkında bildirim almak için karantina bildirimlerini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi Mesaj Merkezi > Ayarlar > Karantina yolunu izleyerek yapabilirsiniz. İşlem hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Karantina listesinde e-postanın kim tarafından gönderildiği, konusu, hangi sebepten ötürü karantinada bekletildiği ve tarih bilgisi yer almaktadır.

Karantina sayfasına sağ tarafta bulunan Karantina ikonuna tıklayarak erişebilirsiniz.

Karantinadan Gelen Kutusuna E-Posta Alma İşlemleri

Gelen e-postanın içeriğini açmak için listedeki e-posta üzerine gelip aynı hizada bulunan Detay ikonuna tıklayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda, e-posta içeriğindeki herhangi bir bağlantıya tıklamadığınız sürece bilgisayarınız veya e-postayı okuduğunuz mobil cihazınız zarar görmez. İçeriğinden emin olduğunuz e-postaları gelen kutunuza almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Karantinadan çıkartmak istediğiniz e-postaları karantina listesi üzerinde bulunan kutucukla işaretleyiniz.
 • Ardından seçmiş olduğunuz e-postaları sağ üst bölümde bulunan Seçilenleri Yönet butonuna tıklayarak “Seçilenleri Karantinadan Çıkart” işlemi ile gelen kutusuna taşıyabilirsiniz.
 • Seçili mesajları çıkartma işlemini onaylamak için Onayla butonuna tıklayınız.
 • Dilerseniz listelenen alan adı veya e-posta adresini Güvenilir Göndericilere ekleyerek bu adreslerden e-posta geldiğinde karantinaya almadan doğrudan gelen kutunuza düşmesini sağlayabilirsiniz.

Karantinadan E-Posta Silme İşlemleri

Zararlı içerik barındırdığını düşündüğünüz e-postaları kalıcı olarak karantina üzerinden silmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Karantinadan çıkartmak istediğiniz e-postaları karantina listesi üzerinde bulunan kutucukla işaretleyiniz.
 2. Ardından seçmiş olduğunuz e-postaları sağ üst bölümde bulunan Seçilenleri Yönet butonuna tıklayarak “Seçilenleri Karantinadan Sil” işlemi ile karantidan tamamen silebilirsiniz.
 3. Silme işleminde e-posta karantinanızdan kalıcı olarak silinmektedir. Silme işlemini onaylamak için Sil butonuna tıklayabilirsiniz.
 4. Karantinadan e-posta silme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Karantina Üzerinden E-Posta Araması

Karantina listenizde çok fazla e-posta olduğunu durumlarda aradığınız bir e-postaya hızlı bir şekilde ulaşmak için arama bölümünü kullanabilirsiniz. Bu işlem yalnızca karantina listesinde yer alan e-postalar ile ilgili arama yapmanızı sağlar.

Karantina listesi üzerinde arama yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Sağ tarafta bulunan menü listesi üzerinden Karantina seçeneğine tıklayınız.
 2. Arama işlemi yapmak için sol bölümde bulunan Arama kriterlerini giriniz.
 3. Başlangıç Tarihi bölümünden arama işleminin kapsayacağı başlangıç tarihini seçiniz.
 4. Bitiş Tarihi bölümünden arama işleminin kapsayacağı bitiş tarihini seçiniz.
 5. Kimden bölümüne aramak istediğiniz posta göndericisinin e-postasını yazınız.
 6. Aramak istediğiniz e-postanın konusunu Konu bölümüne yazınız.
 7. Arama işlemini başlatmak için Ara butonuna tıklayınız.

✔ Karantina bölümünde arama yapabilmeniz için tüm alanları doldurmanıza gerek yoktur. Örneğin, arama işlemini yalnızca konuyu veya gönderici e-posta adresini ve başlangıç tarihi belirleyerek de yapabilirsiniz.