Karantina Yönetimi

Karantina, tarafınıza gelen e-postaların istenmeyen (spam) veya virüslü içerik barındırması halinde gelen kutunuza gönderilmeyip harici olarak bekletildiği alandır. Karantina bölümünde e-postalarınız 7 gün tutulmaktadır. Bu süre içerisinde karantinanızdan çıkartmadığınız e-postalarınız otomatik olarak silinmektedir.

Karantinanızda yer alan e-postaları yalnızca Mesaj Merkezi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Karantinanızda bekletilen e-postalar hakkında bildirim almak için karantina bildirimlerini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi Mesaj Merkezi > Ayarlar > Karantina Bildirimleri yolunu izleyerek yapabilirsiniz. İşlem hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Karantina listesinde e-postanın kim tarafından gönderildiği, konusu, hangi sebepten ötürü karantinada bekletildiği ve tarih bilgisi yer almaktadır.

Gelen e-postanın içeriğini açmak için liste üzerindeki e-posta gönderici veya e-posta konusuna tıklayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda, e-posta içeriğindeki herhangi bir bağlantıya tıklamadığınız sürece bilgisayarınız veya e-postayı okuduğunuz mobil cihazınız zarar görmez. İçeriğinden emin olduğunuz e-postaları gelen kutunuza almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Karantinadan çıkartmak istediğiniz e-postaları karantina listesi üzerinden işaretleyiniz.
 2. Ardından Seçilen mesajları karantinadan çıkart butonuna tıklayınız.
 3. Seçili mesajları çıkartma işlemini onaylamak için Evet butonuna tıklayınız.
 4. Dilerseniz listelenen alan adı veya e-posta adresini beyaz listeye ekleyerek bu adreslerden e-posta geldiğinde karantinaya almadan doğrudan gelen kutunuza düşmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Karantinadan e-posta çıkartma işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Zararlı içerik barındırdığını düşündüğünüz e-postaları kalıcı olarak karantina üzerinden silmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Karantina listesi üzerinden ilgili e-postaları işaretleyiniz.
 2. Seçilen mesajları sil! butonuna tıklayınız.
 3. Silme işleminde e-posta karantinanızdan kalıcı olarak silinmektedir. Silme işlemini onaylamak için Evet butonuna tıklayabilirsiniz.
 4. Karantinadan e-posta silme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Karantina listenizde çok fazla e-posta olduğunu durumlarda aradığınız bir e-postaya hızlı bir şekilde ulaşmak için arama bölümünü kullanabilirsiniz. Bu işlem yalnızca karantina listesinde yer alan e-postalar ile ilgili arama yapmanızı sağlar.

Karantina listesi üzerinde arama yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Menü listesi üzerinden Karantina seçeneğine tıklayınız.
 2. Arama panelini açmak için Arama butonuna tıklayınız.
 3. Başlangıç Tarihi bölümünden arama işleminin kapsayacağı başlangıç tarihini seçiniz.
 4. Bitiş Tarihi bölümünden arama işleminin kapsayacağı bitiş tarihini seçiniz.
 5. Kimden bölümüne aramak istediğiniz posta göndericisinin e-postasını yazınız.
 6. Aramak istediğiniz e-postanın konusunu Konu bölümüne yazınız.
 7. Arama işlemini başlatmak için Arama butonuna tıklayınız. Arama işlemini temizleyip karantina listesindeki tüm e-postaları listelemek için Temizle butonuna tıklayabilirsiniz.

✔ Karantina bölümünde arama yapabilmeniz için tüm alanları doldurmanıza gerek yoktur. Örneğin, arama işlemini yalnızca konuyu veya gönderici e-posta adresini ve başlangıç tarihi belirleyerek de yapabilirsiniz.

Video ile anlatım