UzmanPosta Yönetim Panelini Tanıyalım

Bu bölümde UzmanPosta yönetim panelinde bulunan menüler tanıtılacaktır.

✔ Genel Ayarlar menüsünden, yönetici paneli ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Genel Ayarlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


✔ Hesap Ayarları menüsünden, e-posta kurulum işlemlerinizde gerekli olabilecek sunucu ve port bilgilerinize bu bölümden ulaşabilirsiniz.


✔ Bilgi ve Yetkilendirme Ayarları menüsünden, yönetim panelinden yapılacak işlemler için bilgi veya onay tanımlaması yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Bilgi ve Yetkilendirme Ayarları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


✔ Paketim menüsünden, hesabınıza tanımlı paket bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.


✔ Log Kontrolleri menüsünden, e-posta hesaplarınızın log kayıtlarını yönetebilirsiniz. Detaylı bilgi için Log Kontrolleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


✔ Ana Sayfa ( ) üzerinden hesabınız ile ilgili özet bilgileri görüntüleyebilirsiniz.


✔ Hızlı Erişim ( ) bölümüne e-posta hesabı, dağıtım listesi, iç ve dış yönlendirme adresini yazarak hızlı sorgulama yapabilirsiniz. Örneğin; hızlı erişim bölümüne test yazarak test kelimesi ile başlayan tanımlamalara ilişkin sonuçları görüntüleyebilirsiniz.


Kullanılan e-posta, İç Yönlendirme, Dış Yönlendirme ve Dağıtım Listesi panolarından ilgili öğeye ilişkin sayıları görüntüleyebilirsiniz. Pano detayına erişmek için Detaylar butonuna tıklayabilirsiniz.


Güncel istatistikleri getir butonuna tıklayarak yönetim paneline erişim sağladığınız tarihe ilişkin e-posta istatistiklerinizi görüntüleyebilirsiniz.

✔ Gün İçerisinde Gelen E-postaların Dağılımı bölümünden gelen e-postalara ilişkin detayları görüntüleyebilirsiniz. Pasta grafiği üzerinden alan adı bazlı olarak iç yazışma, dış yazışma, karantinaya düşen ve geri çevrilen e-posta sayılarını ve bu sayılara ilişkin oranları görüntüleyebilirsiniz.


✔ Alan Adı İstatistikleri bölümünden gelen ve giden e-postaların saatlik dağılımını görüntüleyebilirsiniz. Grafik üzerinden ilgili saat ve durumdaki e-posta sayısını görüntülemek için fare imleciniz ile sütun üzerine gelmeniz yeterli olacaktır.


✔ İnteraktif Duvar üzerinden içinde bulunduğunuz güne ilişkin;

  • Toplam gönderilen e-posta sayısını,
  • Karantinaya düşen e-posta sayısını,
  • En fazla e-posta alan e-posta adresini ve gelen e-posta sayısını,
  • Arşivlenen toplam e-posta sayısını ve arşivlenmiş ileti boyutunu görüntüleyebilirsiniz.