Loglar, gelen ve giden e-postalarınızın durum kontrollerini sağlayabileceğiniz Uzman Posta servisidir. Bu servis sayesinde gönderilen ve alınan e-postalarınızın durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Loglar sayfasına erişmek için sağ tarafta bulunan Loglar ikonuna tıklayabilirsiniz. Loglar sayfası üzerinde e-posta aldığınız ve gönderim yaptığınız e-postaların, e-posta durumunu (SPF, RBL, antispam, antivirüs, geri çevrilmiş vb.) ve gelen e-postaların aksiyonlarını tarihleri ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Sorguladığınız log kayıtlarını liste olarak indirmek için üst bölümde bulunan İndir butonunu kullanabilirsiniz.

✔ Gelen e-postalara ilişkin log kayıtlarını listelemek için sol bölümünden Log Tipi seçeneğini Gelen olarak seçip ardından Ara butonuna tıklayınız. Tarih belirlemediğiniz taktirde bulunduğunuz güne ait gelen e-postalarınız listelenecektir. İlgili kayıtları sağ üst bölümde bulunan İndir butonunu kullanarak CSV formatında indirebilirsiniz.

 

 

Log kayıtlarında çeşitli kriterlere göre arama yapabilirsiniz. Bu kriterler ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.

→ Log Tipi: Gelen ve Giden olmak üzere iki çeşit log tipi vardır. Gelen; tarafınıza gönderilen e-postaların hangi durumlarda sorunsuz ulaşıp ve ne sebepten dolayı karantinaya alınmış veya geri çevrilmiş bilgisine ulaşabileceğiniz, detaylarını görüntüleyebileceğiniz log tipidir. Giden; tarafınızdan gönderilmiş e-postaların alıcı sunucuya sorunsuz şekilde ulaşıp, ulaşmadığı bilgisine ulaşabileceğiniz log tipidir.

→ Başlangıç Tarihi: Görüntülemek istediğiniz log kayıtlarının başlangıç tarihini ifade eder.

Sistem tarafından yalnızca 15 günlük log kaydı tutulmaktadır.

→ Bitiş Tarihi: Görüntülemek istediğiniz log kayıtlarının bitiş tarihini ifade eder. Varsayılan bitiş tarihi olarak arama yaptığınız tarih seçilmektedir.

→ E-Posta: Log kayıtlarında listelemek istediğiniz gönderici veya alıcı e-posta adresini bu bölümden tanımlayabilirsiniz.

→ Konu: Log kayıtlarında listelemek istediğiniz e-posta konusunu bu bölüme yazabilirsiniz. Konu başlığının tamamını yazmanız gerekmez. Konu başlığının içerdiği bir kaç kelimeyi yazarak da arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

→ Kaynak IP: Gelen e-postalar için göndericinin IP adresini, giden e-postalar için ise gönderimin yapıldığı IP adresini temsil eder.

→ Kuyruk ID: Log kaydına atanmış olan benzersiz koddur. Bu kod tüm e-postalar için farklı şekilde oluşturulmaktadır.

→ Aksiyon: Gelen e-postaların durumunu bu bölümden görüntüleyebilirsiniz.

 • Sorunsuz seçeneğini seçmeniz durumunda tarafınıza sorunsuzca ulaşmış e-postalar üzerinde arama yapabilirsiniz.
 • Karantina seçeneğiyle, gelen e-postalarınızdan karantinaya takılanlara ilişkin kayıtlar arasında arama yapabilirsiniz.
 • Reddedildi seçeneği ise gelen e-postalarınızdan herhangi bir sebepten ötürü reddedilen (geri çevrilen) e-postaların log kayıtları arasında arama yapmanızı sağlar.

→ Durum: Aşağıda listeli durumlara göre arama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Anti Spam: Gelen e-postanın anti spam filtresine takılmasından kaynaklı karantinada bekletilmesi bilgisini verir.
 • SPF: Gelen e-postaların SPF kaydından kaynaklı karantinada bekletilmesi bilgisini verir.
 • URL: Gelen e-posta içeriğinde bulunan bağlantıdan kaynaklı karantinada bekletilmesin bilgisini verir.
 • Antivirüs: Gelen e-postanın anti virüs filtresine takılmasından kaynaklı karantinada bekletilmesi bilgisini verir.
 • RBL: Gelen e-postanın anlık kara listelerden kaynaklı karantinada bekletilmesin bilgisini verir.
 • Güvenilir Gönderici: Gelen e-postanın gönderici adresi güvenilir olduğundan kaynaklı kabul edilmesi bilgisini verir.
 • Bloklanmış Gönderici: Gelen e-postanın gönderici adresi güvenilir olmadığından kaynaklı mailin kabul edilmemesi bilgisini verir.
 • Filtre: Gelen e-postanın panel üzerinde bir nedenden dolayı filtre edildiğinden kaynaklı mailin kabul edilmesi, karantinaya alınması veya red edilmesi bilgisini verir.