E-Posta Sayfası

Mesaj Merkezine giriş yaptığınızda sizleri E-Posta sayfası karşılayacaktır. E-Posta sayfasına farklı bir menüdeyken geçiş yapmak için menü detay görünümünde iseniz; butonuna, detay görünümünde değilseniz; menüden butonuna tıklayabilirsiniz. E-Posta sayfası üzerinden; yeni e-posta oluşturma, gelen ve giden e-postaları görüntüleme, klasörleme, silme veya arama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta listeleme ekranı aracılığıyla açmış olduğunuz klasör içerisinde bulunan e-postalara ilişkin detayları görüntüleyebilirsiniz. Bu ekran üzerinden listelenen e-postaların kim tarafından gönderildiği, konu başlıkları ve tarih bilgilerine ilişkin detayları görebilirsiniz. Ayrıca aynı anda birden fazla e-posta seçebilir, seçim yaptığınız e-postaları silebilir, taşıyabilir veya okundu bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

✔ Arama: Mesaj Merkezinin arama özelliği sayesinde aradığınız e-postalara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Arama işlemi için Arama bölümüne e-posta içeriklerinde aramak istediğiniz kelime veya cümleyi yazıp ardından Ara ( ) butonuna tıklayabilirsiniz. Arama işlemi, Çöp Kutusu dahil olmak üzere tüm klasörlerinizde yer alan e-postaları kapsayacak şekilde gerçekleşmektedir. Arama sonuçları e-posta listeleme ekranında listelenmektedir. Aranılan kelimeyi içeren e-posta bulunmadığı durumlarda e-posta listeleme ekranında “E-posta yok.” uyarısı görüntülenmektedir. Arama işlemini bitirmek ve dizin görünümüne geçmek için Aramayı Boşalt ( ) butonuna tıklayabilirsiniz.

✔ Yanıtla: E-posta listesi üzerinden işaretlediğiniz e-postayı açmadan hızlıca yanıtlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için e-posta listeleme ekranından yanıtlamak istediğiniz e-postayı seçip ardından Yanıtla( ) butonuna tıklayabilirsiniz. Yanıtla seçeneği ile yalnızca e-postanın geldiği adrese yanıt dönebilirsiniz. E-posta seçimi yapmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

✔ Tümünü Yanıtla: E-posta listesi üzerinden işaretlediğiniz e-postayı açmadan hızlı yanıtlayabilirsiniz. Bu işlem için e-posta listeleme ekranından yanıtlamak istediğiniz e-postayı seçip ardından Tümünü Yanıtla( ) butonuna tıklayabilirsiniz. Tümünü yanıtla seçeneği e-postanın içerdiği tüm adreslere yanıt dönmenizi sağlar. Örneğin; gelen e-posta içerisinde Gönderen Adres, Yanıtlama Adresi ve Kopya (CC) bölümlerinde adresler yer alıyor ise tümünü yanıtla seçeneğini kullanmanız durumunda, göndereceğiniz yanıt Gönderen Adres, Yanıtlama Adresi ve Kopya (CC) bölümlerinde yazılı olan adreslere gönderilecektir. E-posta seçimi yapmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

✔ İlet: Gelen veya gönderilen bir e-postayı tekrar göndermek istediğiniz durumlarda için ilet seçeneğini kullanabilirsiniz. E-posta listesi üzerinden iletmek istediğiniz postayı seçip ardından İlet ( ) butonuna tıklayınız. Ardından alıcı adresi yazarak iletme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-posta seçimi yapmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

✔ Sil: Bir veya birden fazla e-postayı aynı anda silebilirsiniz. Bu işlem için e-posta listesi üzerinden silmek istediğiniz e-postaları seçip ardından Sil ( ) butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. E-posta seçimi yapmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

✔ Yenile: Yeni gelen e-postaların kontrolünü sağlamak için Yenile ( ) butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede tarayıcı üzerinden sayfa yenileme işlemine ihtiyaç duymadan yeni e-posta kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

✔ Okundu / Okunmadı Olarak İşaretle: E-posta listesi üzerinden bir veya birden fazla e-posta seçiminin ardından Diğer( ) butonuna tıklayıp e-postaya uygulamak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Okundu / Okunmadı Olarak İşaretle özelliğini daha sonra tekrar okumak istediğiniz e-postalar için kullanabilirsiniz. Ayrıca bir veya birden fazla e-postayı açmadan okundu / okunmadı olarak işaretleme işlemi içinde bu seçeneğini kullanabilirsiniz.

✔ E-Posta Görüntüleme Seçenekleri: E-postalarınızı sohbet veya mesaja göre görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleme türünü ayarlamak için e-posta listesi üzerinden menüsüne tıklayınız. Ardından Sohbete Göre veya Mesaja Göre seçeneklerinden size uygun olan seçeneği seçebilirsiniz.

→ Sohbete göre seçeneği seçildiği durumda; e-postayı görüntülemek için tıkladığınızda gelen e-posta içeriği ve sizin yanıtınız alt alta görüntülenecektir. Bu sayede yazışmalarınızı daha akıcı bir şekilde okuyup yanıtlayabileceksiniz.

→ Mesaja göre seçeneği seçildiği durumda; e-postayı görüntülemek istediğinizde yalnızca tıkladığınız e-posta görüntülenecektir. E-postaya verdiğiniz yanıtlar veya aynı konu hakkındaki yapılan karşılıklı yazışmalar gösterilmeyecektir.

✔ E-Postayı Farklı Bir Klasöre Taşıma: Bir veya birden fazla e-postayı aynı anda farklı bir klasöre taşıyabilirsiniz. Taşıma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. E-posta listesi ekranından taşımak istediğiniz e-postaları seçiniz.
 2. Seçim işleminin ardından, liste üzerinde yer alan Diğer( ) butonuna tıklayınız.
 3. Açılan listeden Klasöre Taşı seçeneğine tıklayınız.
 4. Klasörler bölümünden e-postaları taşımak istediğiniz klasörü seçiniz.
 5. Taşıma işlemini tamamlamak için Taşı butonuna tıklayınız.

Video ile anlatımE-posta gönderimi yapmak için E-Posta menüsüne giriş yapıp ardından Yeni E-Posta seçeneğine tıklayınız. Göndereceğiniz e-posta içeriğinde ekli dosyalar gönderebilir ve e-posta içeriğini editör aracılığıyla biçimlendirebilirsiniz. E-posta gönderim işleminde Kopya (CC), Gizli Kopya, Cevap Adresi gibi detayları tanımlayabilirsiniz.

 • Gönder: Oluşturulmuş olan e-postanın gönderimini sağlar. Oluşturmuş olduğunuz e-postayı göndermek için Gönder butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Dosya Ekle: E-posta gönderimlerinizde posta içeriğinin beraberinde ekli dosyalar gönderebilirsiniz. Tek seferde toplam boyut 50 MB sınırını aşmadığı sürece sınırsız dosya ekleyebilirsiniz. Dosya ekleme işlemi için Dosya Ekle butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Taslağı Kaydet: Oluşturmuş olduğunuz e-postayı daha sonra düzenlemek veya göndermek üzere, Mesaj Merkezi üzerinde saklamanızı sağlar. İlgili işlem için Taslağı Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Vazgeç: Oluşturmuş olduğunuz yeni e-posta gönderim işlemini iptal eder ve Gelen Kutunuza gitmenizi sağlar. Vazgeç butonuna tıklamanız halinde yeni e-posta oluşturma işleminde ki yapmış olduğunuz değişiklikler silinir. Bu işlemi Vazgeç butonuna tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

✔ Taslağı Sil: Kaydedilmiş olan taslak metnini silme işlemidir. Taslağı silme işlemi için Diğer ( ) butonuna tıklayıp ardından Taslağı Sil seçeneğine tıklayınız.

✔ Okundu Raporu İste: Gönderdiğiniz posta gönderim yaptığınız kullanıcı tarafından okunduğu (açıldığı) durumda bilgilendirme e-postası almanızı sağlar. Bu işlem e-posta gönderimi yaptığınız kullanıcı tarafından okundu bilgisi paylaşma özelliğinin aktif olduğu durumlarda çalışmaktadır. Gönderdiğiniz bir e-posta için okundu bilgisi almak istiyorsanız Diğer ( ) butonuna tıklayıp ardından Okundu Raporu İste seçeneğini işaretleyiniz.

✔ Öncelik: Yüksek, Normal ve Düşük olmak üzere üç farklı öncelik tipi mevcuttur. E-posta gönderiminizde belirlediğiniz öncelik tipi, alıcı tarafından görüntülenmek istenildiği durumda konu başlığında görüntülenecektir.

✔ Biçimlendir: E-posta içeriğini düz metin veya HTML olarak hazırlayıp gönderim sağlayabilirsiniz. Biçimlendirme işlemi için Diğer ( ) butonuna tıklayıp Biçimlendir > HTML olarak biçimlendir veya Biçimlendir > Düz metin olarak biçimlendir seçeneklerinden, size uygun olanı seçerek e-posta metninizi hazırlayabilirsiniz.

→ Biçimlendirme türü Düz metin olarak biçimlendir şeklinde tanımlamanız durumunda, e-posta metnini düz metin olarak hazırlayıp gönderebilirsiniz. Bu durumda posta içeriğinde herhangi bir biçimlendirme yapamazsınız.

→ Biçimlendirme türü HTML olarak biçimlendir şeklinde tanımlandığı durumda posta içeriğini editör aracılığıyla düzenleyebilirsiniz. E-posta metninin biçimlendirme işlemini editör aracılığı ile önceden tanımlanmış biçimleri kullanarak veya kalın, eğik, sağa hizalı, sola hizalı, ortaya hizalı, iki yana yaslanmış bir şekilde uygulayabilirsiniz.

✔ Kime: E-posta gönderimi yapacağınız adresi bu bölüme yazmalısınız.

✔ Kopya: E-posta gönderimlerinizde e-postanın bir kopyasının bilgilendirme amaçlı olarak farklı adreslere gönderim işlemini Kopya aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

✔ Gizli Kopya: E-posta gönderimlerinizde e-postanın gizli bir kopyasının bilgilendirme amaçlı olarak farklı adreslere gönderim işlemini Gizli Kopya aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu alana yazdığınız e-posta alıcıları asıl e-posta alıcınız tarafından görüntülenmemektedir. Gizli Kopya bölümüne aktif etmek için Kime bölümünün hizasında yer alan Gizli Kopya bağlantısına tıklayabilirsiniz.

✔ Cevap Adresi: Göndermiş olduğunuz e-posta alıcı tarafından yanıtlanmak istendiğinde otomatik olarak göndereceği adresin sizin tarafınızdan belirlenmesini sağlar. Bu sayede e-postayı yanıtlanmak istendiğinde belirtmiş olduğunuz adres veya adreslere yanıt gönderilecektir. Eğer e-posta yanıtının belirlediğiniz adres/adresler beraberinde kendinize de gelmesini istiyorsanız, Cevap Adresi bölümüne kendi e-posta adresinizi de eklemeniz gerekmektedir. Cevap Adresi bölümünü aktif etmek için, Kime bölümünün hizasında yer alan Cevap Adresi bağlantısına tıklayabilirsiniz.

→ Birden fazla adres yazmak için ilgili alana (Kime, Kopya, Gizli Kopya, Cevap Adresi) e-posta adresini yazdıktan sonra boş bir alana tıklayınız, ardından bu işlemi tekrar ederek ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

→ Yazmış olduğunuz e-posta adresini güncellemek için; güncellemek istediğiniz adresin üzerine tıklayıp güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi tamamlamak için ekranın boş bir alanına tıklayabilirsiniz.

Video ile anlatımE-posta yönetiminizi kolaylaştırmak için klasör yapısını kullanabilirsiniz. Dizinler oluşturup, oluşturduğunuz dizinlere gelen veya giden e-postalarınızı taşıyabilirsiniz. Böylece erişmek istediğiniz, e-postalarınıza ilgili klasörden hızlıca erişebilirsiniz. E-posta hesabınız için varsayılan olarak Gelen Kutusu, Çöp Kutusu, İstenmeyen Posta, Gönderilenler ve Taslaklar klasörleri oluşturulmuştur.

 • Gelen Kutusu: Gelen e-postaların yer aldığı dizindir.

✔ Klasör içerisindeki okunmamış ileti sayısını klasör ismi hizasından, hesabınızda bulunan okunmamış ileti sayısını ise tarayıcınızın başlık bölümünden görebilirsiniz.

 • Çöp Kutusu: Sildiğiniz e-postalar bu klasörde depolanmaktadır.
 • İstenmeyen Posta: İstenmeyen e-postalarınız bu klasörde depolanmaktadır.
 • Gönderilenler: Gönderdiğiniz e-postalar bu klasörde depolanmaktadır.
 • Taslaklar: Yazma işlemine devam ettiğiniz veya daha sonradan tamamlanmak üzere taslak olarak kaydetmiş olduğunuz e-postalar bu kısımda depolanmaktadır.
 1. Mesaj Merkezi üzerinden yeni klasör oluşturmak için Klasörler başlığının hizasında yer alan Ekle ( ) butonuna tıklayınız.
 2. Açılan pencerede Yeni Klasör İsmi bölümüne oluşturmak istediğiniz klasörün ismini yazınız. “Aynı dizin üzerinde aynı isimde klasör açmanıza izin verilmez. Örneğin; Kök Dizin üzerinden daha önceden açmış olduğunuz Ofis Yazışmaları isminde bir klasör olduğunu varsayalım. Bu durumda yeni klasör oluştururken artık Ofis Yazışmaları isminde bir klasör oluşturmanıza izin verilmeyecektir.”
 3. Klasörler bölümünde yeni oluşturacağınız klasörün dizindeki konumu seçiniz. Kök Dizin seçeneğini seçmeniz halinde oluşturacağınız klasör, klasörler listesindeki ana dizine oluşturulacaktır. Daha önceden oluşturulmuş bir klasörün alt klasörü şeklide tanımlama yapmak için Klasörler listesinden alt klasör olarak eklemek istediğiniz klasörü seçebilirsiniz.
 4. Klasör oluşturma işlemini tamamlamak için Klasör Oluştur butonuna tıklayabilirsiniz.
 5. Klasör oluşturma işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Oluşturduğunuz klasöre Klasörler listesinden erişebilirsiniz.

→ Alt Klasör Ekleme

Mevcut oluşturulmuş bir klasöre alt klasör eklemek için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

 1. Alt klasör eklemek istediğiniz klasörün üzerine fare imleciniz ile geliniz.
 2. Ardından menü hizasında beliren İşlem( ) simgesine tıklayınız.
 3. Açılan listede yer alan Yeni Klasör Ekle seçeneğine tıklayınız.
 4. Açılan pencerede Yeni Klasör İsmi kısmına oluşturmak istediğiniz klasörün ismini yazınız.
 5. Klasör Oluştur butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

→ Klasör İsmi Güncelleme

Oluşturmuş olduğunuz bir klasörün ismini güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Güncellemek istediğiniz klasörün üzerine fare imleciniz ile geliniz.
 2. Ardından menü hizasında beliren İşlem( ) simgesine tıklayınız.
 3. Açılan listede yer alan Güncelle seçeneğine tıklayınız.
 4. bölümünden yeni tanımlayacağınız klasör ismini giriniz.
 5. Güncelleme işlemini tamamlamak için Tamamla ( ) butonuna tıklayınız.

→ Klasör Taşıma

Taşıma işlemi; oluşturulmuş mevcut klasörlerin bulunduğu konumu (kök dizin veya alt dizin) güncellemek istediğinizde uygulayacağınız işlemdir. Kök dizindeki bir klasörü alt dizine taşıyabilir, alt dizindeki bir klasörü kök dizine veya farklı bir alt dizine taşıyabilirsiniz.

Klasör taşıma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Taşımak istediğiniz klasörün üzerine fare imleciniz ile geliniz.
 2. Ardından menü hizasında beliren İşlem( ) simgesine tıklayınız.
 3. Açılan listede yer alan Taşı seçeneğine tıklayınız.
 4. Klasörler listesinden taşımak istediğiniz klasörü seçiniz.
 5. Taşı butonuna tıklayarak taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz.

→ Klasör Temizleme

Klasörü Temizle fonksiyonunu çöp kutunuz dahil tüm klasörler üzerinde uygulayabilirsiniz. Klasör temizleme işlemlerinde iletiler Çöp Kutusuna aktarılmaz ve kalıcı olarak silinir.

Klasör temizleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Temizlemek istediğiniz klasörün üzerine fare imleciniz ile geliniz.
 2. Ardından menü hizasında beliren İşlem( ) simgesine tıklayınız.
 3. Açılan listeden Klasörü Temizle seçeneğine tıklayınız.
 4. Sayfa üzerinde klasör içeriğini temizleme işlemini onaylamanız için ekran belirecektir. İlgili ekrandaki uyarıları dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Unutmayın! Temizleme işlemi kalıcı bir işlemdir ve iletileriniz geri dönüşü olmaksızın silinecektir.
 5. Klasör temizleme işlemini onaylamak için Boşalt butonuna tıklayabilirsiniz.

→ Klasör Silme

Klasör silme işlemi, silinmesi istenilen klasörün içerdiği e-postalar dahil olmak üzere çöp kutusuna taşınması işlemidir. Bu işlem sonucunda klasörleriniz ve klasörlerinizin içerdiği e-postalarınız kalıcı olarak silinmez, yalnızca çöp kutusuna taşınır.

Klasör silme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Silmek istediğiniz klasörün üzerine fare imleciniz ile geliniz.
 2. Ardından menü hizasında beliren İşlem( ) simgesine tıklayınız.
 3. Açılan listeden Klasörü Sil seçeneğine tıklayınız.
 4. Sayfa üzerinde klasör silme işlemini onaylamanız için ekran belirecektir. İlgili ekrandaki uyarıları dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Temizleme işlemi sonucunda klasörleriniz ve klasörlerinizin içerdiği e-postalar çöp kutusuna taşınacaktır.
 5. Klasör silme işlemini onaylamak için Sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Video ile anlatım