Loglar

Loglar, gelen ve giden e-postalarınızın durum kontrollerini sağlayabileceğiniz UzmanPosta servisidir. Bu servis sayesinde gönderilen ve alınan e-postalarınızın durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Loglar sayfasına erişmek için menü listesi üzerinden Loglar seçeneğine tıklayabilirsiniz. Log listesi üzerinden gönderim yaptığınız e-posta adresini, e-posta konusunu, e-posta durumunu (giden, geri çevrilmiş vb.) ve e-posta gönderim tarihini görüntüleyebilirsiniz. Listelenen log kayıtlarını liste olarak indirmek için İndir butonunu kullanabilirsiniz.

✔ Gelen e-postalara ilişkin log kayıtlarını listelemek için Arama bölümünden Log Tipi seçeneğini Gelen olarak seçip ardından Arama butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Log kayıtlarına ilişkin, çeşitli kriterlere göre arama yapabilirsiniz.

→ Log Tipi: Listelemek istediğiniz log kayıtlarının tipini bu bölümden seçebilirsiniz. Gelen ve Giden olmak üzere iki çeşit log tipi vardır. Gelen; tarafınıza ulaşan veya herhangi bir sebepten dolayı geri çevrilmiş e-postalara ilişkin detayları görüntülemek için seçilebilir. Giden; tarafınızdan gönderilmiş e-postaların ulaşma veya geri çevrilme durumlarına ilişkin detayları görüntülemek için seçilebilir.

→ Başlangıç Tarihi: Görüntülemek istediğiniz log kayıtlarının başlangıç tarihini ifade eder. Sistem tarafından yalnızca 15 günlük log kaydı tutulmaktadır.

→ Bitiş Tarihi: Görüntülemek istediğiniz log kayıtlarının bitiş tarihini ifade eder. Varsayılan bitiş tarihi olarak arama yaptığınız tarih seçilmektedir.

→ E-Posta: Log kayıtlarında listelemek istediğiniz gönderici veya alıcı e-posta adresini bu bölümden tanımlayabilirsiniz.

→ Konu: Log kayıtlarında listelemek istediğiniz e-posta konusunu bu bölüme yazabilirsiniz. Konu başlığının tamamını yazmanız gerekmez. Konu başlığının içerdiği bir kaç kelimeyi yazarak da arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

→ Kaynak IP: Gelen e-postalar için göndericinin IP adresini, giden e-postalar için ise gönderimin yapıldığı IP adresini temsil eder.

→ Kuyruk ID: Log kaydına atanmış olan benzersiz koddur. Bu kod tüm e-postalar için farklı şekilde oluşturulmaktadır.

→ Aksiyon: Gelen e-postaların durumunu bu bölümden tanımlayabilirsiniz.

  • Geçti seçeneğini seçmeniz durumunda tarafınıza sorunsuzca ulaşmış e-postalar üzerinde arama yapabilirsiniz.
  • Karantina seçeneğiyle, gelen e-postalarınızdan karantinaya takılanlara ilişkin kayıtlar arasında arama yapabilirsiniz.
  • Reddedildi seçeneği ise gelen e-postalarınızdan herhangi bir sebepten ötürü reddedilen (geri çevrilen) e-postaların log kayıtları arasında arama yapmanızı sağlar.

→ Durum: Aşağıda listeli durumlara göre arama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • AS (Anti Spam): Gelen e-postanın anti spam filtresine takılmasından kaynaklı karantinada bekletilmesi bilgisini verir.
  • SPF: Gelen e-postaların SPF kaydından kaynaklı karantinada bekletilmesi bilgisini verir.
  • URL: Gelen e-posta içeriğinde bulunan bağlantıdan kaynaklı karantinada bekletilmesin bilgisini verir.
  • RBL: Gelen e-postanın anlık kara listelerden kaynaklı karantinada bekletilmesin bilgisini verir.
  • WL (White List): Gelen e-postanın beyaz listede bulunmasından kaynaklı kabul edilmesi bilgisini verir.
  • BL (Black List): Gelen e-postanın, e-posta göndericisi ya da alan adının kara listede bulunmasından kaynaklı reddedilmesi bilgisini verir.
  • Policy: Politik sınırlamalardan kaynaklı e-posta gönderiminin veya alımının reddedilme bilgilerini verir.

Video ile anlatım